Aktualności

Sukces Targów Funduszy Europejskich

31.10.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl

W gmachu sejmiku śląskiego odbyły się pierwsze w kraju Targi Funduszy Europejskich. Uczestniczyło w nich ponad 500 osób.

Targi skierowane były do samorządów lokalnych, organizacji samorządowych, środowisk gospodarczych oraz różnych instytucji, do których adresowane są programy unijne. Ich głównym celem było przekazanie rzetelnej wiedzy dotyczącej możliwości finansowania projektów ze wszystkich źródeł unijnych oraz krajowych.

„W latach 2007–2013 dzięki funduszom unijnym region śląski otrzyma szansę przyspieszonego rozwoju na wszystkich płaszczyznach, od infrastrukturalnej i gospodarczej po społeczną. Najbliższy okres programowania stawia przed województwem nowe wyzwania związane zarówno z decentralizacją systemu zarządzania regionalnym Programem Operacyjnym, intensyfikacją środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz napływem środków z europejskiego Funduszu Społecznego, a także Polityki Rolnej” - powiedział otwierając Targi marszałek Janusz Moszyński. Z kolei Jerzy Kwieciński, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przyrównał skalę pomocy unijnej, jaka przypadnie Województwu Śląskiemu do Planu Marshalla. „Na Śląsk trafi ponad 2 mld 600 mln euro, tj. mniej więcej tyle, ile w minionych latach było do dyspozycji wszystkich regionów. Ponadto do wykorzystania będą pieniądze przeznaczone na projekty realizowane na szczeblu krajowym. To wielkie wyzwanie, ale i szansa na skok cywilizacyjny województwa” - przekonywał wiceminister. Jan Olbrycht podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi funduszy europejskich z perspektywy unijnej. Podkreślił, by nie traktować tych środków, jako darowizny. „Nie są one celem, lecz instrumentem. Ich pozyskiwanie wymaga zmiany sposobu myślenia, zarządzania i planowania. To koniec amatorstwa, czas na zmianę sposobu myślenia. Najpierw trzeba mieć pomysł, wiedzieć na co chce się wydać pieniądze, uzgodnić strategię i zastanowić się, jakie będą tego koszty. Jeśli się coś chce zbudować, trzeba myśleć o tym, co będzie, jak budynek już powstanie. Musimy pomyśleć o tym, czy będzie nas stać na utrzymanie obiektu” - mówił Olbrycht. I dodał, że życzyłby sobie, byśmy w kolejnych latach otrzymywali coraz mniej pomocy, bo świadczyłoby to o tym, że nasz kraj staje się coraz bogatszy.

Po części plenarnej rozpoczęły się sesje panelowe adresowane do różnych grup potencjalnych beneficjentów. Poświęcone były one tematom: „Jak samorządy skorzystają z funduszy unijnych”, „Innowacje - szansa dla przedsiębiorców”, „Fundusze unijne szansą dla organizacji pozarządowych” oraz „Instrumenty wsparcia rozwoju obszarów wiejskich”.

Podczas Targów marszałek Janusz Moszyński odczytał list gratulacyjny od Sejmiku Województwa Śląskiego i Zarządu Województwa skierowany na ręce dr. Jana Olbrychta, który otrzymał tytuł „Eurodeputowanego Roku 2007”. Wyróżnienie to przyznaje co roku miesięcznik „The Parliament Magazine”. Olbrychta uhonorowano w kategorii „polityka regionalna”. Europosła ze Śląska doceniono m.in. za prace nad unijnym rozporządzeniem dotyczącym funduszy na lata 2007–2013 oraz za współpracę z władzami terytorialnymi podczas przygotowywania swojego raportu dotyczącego utworzenia europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej. Obecnie będzie opiniował propozycję Komisji Europejskiej w sprawie transportu miejskiego. Jan Olbrycht jest od 2004 roku wiceprzewodniczącym Komisji ds. Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego. Specjalizuje się w polityce regionalnej, w środowisku międzynarodowym dostał przydomek „Mr. Regional Policy”. Gratulacje złożył także Piotr Zienc, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Na terenie Targów Funduszy Europejskich zorganizowane zostały stoiska dla potencjalnych beneficjentów środków unijnych. W rozstawionych w westybulu punktach informacyjno-konsultacyjnych każdy z zainteresowanych mógł się mógł dowiedzieć, jakiego typu inwestycje dofinansowuje dana instytucja i czy można liczyć na pozyskanie wsparcia konkretnego projektu.

Organizatorem Targów był Wydział Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. Patronat honorowy nad nimi objęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Targi Funduszy Europejskich zgromadziły ponad 500 uczestników.