Mandatu posła i senatora nie można łączyć m.in. z funkcją wójta i radnego, ale też z zatrudnieniem w administracji samorządowej. Zdaniem eskpertów, nie dotyczy to samorządowych instytucji kultury, takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zdaniem prof. Adama Jaroszyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, samorządowymi podmiotami administracji publicznej są organy jednostek samorządu terytorialnego wraz z aparatem pomocniczym (np. urzędem). Nie można więc do tej kategorii zaliczyć wyodrębnionych pod względem prawnym innych jednostek organizacyjnych jst, w tym instytucji kultury.
Zwolennikiem wąskiej interpretacji pojęcia administracji samorządowej jest również prof. Michał Kulesza. W swojej opinii prawnej podkreśla, że o wykluczeniu z przynależności do zakresu pojęciowego administracji samorządowej decyduje to, czy dana instytucja jest odrębnym podmiotem prawa publicznego, czy posiada osobowość prawną oraz dodatkowo - odrębną regulację ustawową.
W przypadku samorządowych instytucji kultury, wprawdzie dyrektor może być powoływany przez prezydenta miasta, a instytucja - finansowana w dużej mierze z budżetu samorządu to jednak, posiada własną osobowość prawną, zorganizowana jest na podstawie ustawy o organizowaniu działalności kulturalnej, a pracownicy nie podlegają ustawie o pracownikach samorządowych.
Za połączalnością funkcji parlamentarzysty oraz jakiegokolwiek stanowiska w ramach samorządowych instytucji kultury opowiedziało się również sejmowe Biuro Studiów i Ekspertyz. W swoim stanowisku przypomniało zakaz łączenia stanowiska w administracji samorządowej z funkcją posła lub senatora dotyczy: urzędów gmin (powiatów, województw - red.), dzielnic, biura SKO, jednostek obsługujących związek komunalny.
Zgodnie z artykułem 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie wykonywania mandatu posłowie i senatorowie nie mogą wykonywać pracy na podstawie stosunku pracy m.in. w: administracji rządowej i samorządu terytorialnego - z wyjątkiem stosunku pracy z wyboru.
Zgodnie z przepisami, osoby które w ostatnich wyborach uzyskały mandat posła lub senatora, a do tej pory pełniły funkcje samorządowe, powinny do 9 listopada przekazać odpowiednio Marszałkowi Sejmu lub Senatu oświadczenie o złożeniu rezygnacji z zajmowanego stanowiska.