Komisja Europejska ustanowiła rok 2010 Europejskim Rokiem Zwalczania Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego. UE chce odegrać decydującą rolę w eliminacji ubóstwa do 2010 r. i przeznacza na kampanię związaną z Europejskim Rokiem 17 mln EUR.
„Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym należy do głównych celów UE” - powiedział komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Vladimír Špidla. „Europejski Rok ma na celu zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat przejawów ubóstwa, z którym na co dzień boryka się tak wielu Europejczyków” - dodał Špidla.
78 milionów obywateli w UE lub 16 proc. ludności jest obecnie zagrożone ubóstwem.
Zamierzeniem Europejskiego Roku 2010 jest dotarcie do obywateli UE i ogółu podmiotów publicznych, społecznych i gospodarczych. Jego cztery szczególne cele są następujące:
Niedawne badanie Eurobarometru wykazało, że Europejczycy uważają ubóstwo za powszechny problem. Zdaniem obywateli całej UE mniej więcej 1 osoba na 3 (29 proc.) w sąsiedztwie żyje w ubóstwie, a 1 osoba na 10 żyje w skrajnym ubóstwie. We wszystkich państwach członkowskich część ludności stoi przed problemem wykluczenia społecznego i trudności materialnych, mając często ograniczony dostęp do podstawowych usług. W całej UE 19 proc. dzieci jest zagrożone ubóstwem, a 1 na 10 żyje w rodzinach, w których nikt nie pracuje.
Solidarność jest cechą charakterystyczną dla Unii Europejskiej. Nieodłącznym celem europejskich modeli społecznych i ochrony socjalnej jest zagwarantowanie, aby obywatele nie byli pozbawieni możliwości korzystania z postępu gospodarczego i społecznego i wnosili do niego swój wkład. Budowa bardziej zintegrowanej Europy ma nieodzowne znaczenie w osiąganiu celów Unii Europejskiej, jakimi są trwały wzrost gospodarczy, większa liczba lepszych miejsc pracy oraz większa spójność społeczna.
Europejski proces na rzecz ochrony socjalnej i integracji społecznej wspiera państwa członkowskie w ich dążeniu do większej spójności społecznej w Europie dzięki otwartej metodzie koordynacji. W okresie 2007–2013 państwa członkowskie i regiony otrzymają ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego około 75 mld EUR.
Europejski Rok 2010 zbiegnie się z datą zakończenia dziesięcioletniej strategii UE na rzecz wzrostu i zatrudnienia. Działania w ramach Europejskiego Roku będą potwierdzeniem pierwotnego, politycznego zobowiązania UE podjętego w 2000 r. przy wprowadzaniu strategii lizbońskiej, jakim jest wniesienie „decydującego wkładu w eliminację ubóstwa” do 2010 r. Europejski Rok również rozpoczyna proces zapowiedziany w agendzie społecznej na lata 2005–2010.
W 2007 r. UE prowadzi obchody Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich. Rok 2008 będzie Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego.