Aktualności

Andrzej Kosztowniak: Radom potrzebuje dobrej kontynuacji!

26.10.2010 • źródło: kosztowniak.radom.pl

Andrzej Kosztowniak, Prezydent Miasta Radomia z Prawa i Sprawiedliwości wystosował list do mieszkańców miasta podsumowujący 4 lata swojej prezydentury.

Prezentujemy treść listu

Szanowni Państwo, 

w listopadzie miną cztery lata kadencji samorządu radomskiego. W ostatnich wyborach, dzięki Państwa poparciu, zostałem wybrany najmłodszym prezydentem w historii Radomia.

Za udzielony mi kredyt zaufania, za wielkie wyróżnienie i zaszczyt składam Państwu gorące podziękowanie. Jednocześnie zapewniam, że zaufanie to zawsze traktowałem jako ogromne zobowiązanie i starałem się pracować tak, żeby Państwa nie zawieść. Skutecznie realizowałem wszystkie przyjęte założenia, choć przyznam nie było łatwo. Stał przed nami ogrom spraw. Widzieliśmy szybko rosnącą przepaść między nami a innymi miastami. Musieliśmy nadrobić wielkie zaległości i zaszłości powodujące poczucie zepchnięcia na pozycję prowincjonalnego i peryferyjnego miasta.

Teraz nadszedł czas podsumowań i refleksji. Ocenicie Państwo, czy zaproponowany przeze mnie przed czterema laty program dla Radomia jest realizowany w sposób zadowalający.

Czy to, co wydarzyło się w naszym mieście w ostatnim czasie, zmieniło miasto kierując nas ku lepszej przyszłości? Startując w wyborach na urząd prezydenta miasta, wskazałem siedem obszarów rozwojowych, które nakreślają strategię działania, zarówno tą krótkoplanową, jak i bardziej perspektywiczną.

Dziś zwracam się do Państwa z prośbą o analizę czterech lat mojej pracy dla Was i Naszego Miasta, z punktu widzenia zmian w poszczególnych dziedzinach.

1. Środki europejskie. Wielokrotnie podkreślałem konieczność skutecznego pozyskiwania i umiejętnego wykorzystania środków unijnych.
W ciągu ostatnich czterech lat udało się nam pozyskać z Unii Europejskiej ponad 370 milionów złotych. Dzięki temu przebudowujemy drogi, poprawiamy jakość służby zdrowia i edukacji.

2. Inwestycje. Wskazywałem na konieczność tworzenia warunków do inwestowania przez opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego miasta oraz wprowadzenie preferencji podatkowych dla przedsiębiorców.

Kiedy obejmowałem urząd prezydenta, plan zagospodarowania obejmował około 3 procent powierzchni miasta. Dziś trwają już zaawansowane prace nad planami dla 30 procent powierzchni Radomia. Wprowadziliśmy także najwyższe z możliwych ulgi podatkowe dla pracodawców. Nieprzypadkowo też Ministerstwo Finansów zdecydowało się ulokować w Radomiu swoją serwerownię, choć o tę prestiżową instytucję starały się także inne duże miasta.

3. Nauka. Od samego początku kładłem duży nacisk na potrzebę stworzenia lepszych warunków nauczania i wychowywania. Podkreślałem potrzebę budowy szkoły muzycznej i wspierania potencjału naukowego naszego miasta.

Wiele udałosię zrealizować. Dziś mamy w Radomiu nowoczesną szkołę muzyczną na światowym poziomie, z dwiema, budzącymi zachwyt muzyków, salami koncertowymi, które będą służyć całemu miastu. Wyremontowaliśmy większość szkół, pozyskaliśmy kilkanaście milionów na programy edukacyjne i zajęcia wyrównawcze. Jesteśmy jedynym dużym miastem w Polsce, które uporało się z problemem braku miejsc w przedszkolach. Wspieramy też działania na rzecz utworzenia uniwersytetu na bazie Politechniki Radomskiej.

4. Infrastruktura drogowa, kolejowa i lotnicza. Od samego początku zdawałem sobie sprawę z palącej potrzeby poprawy jakości dróg w Radomiu, z ogromnego znaczenia dobrego połączenia komunikacyjnego na linii Radom-Warszawa. Zapowiadałem, że będę dążył do powstania lotniska cywilnego.
Dziś mamy 333 km nowych dróg w Radomiu i tego nie da się nie zauważyć. Wiem, że dają się Państwu we znaki korki i objazdy, ale jest to nieuniknione przy pracach drogowych. Jednocześnie chciałbym przeprosić za opóźnienia, ale obowiązujące prawo nakazuje nam wybierać najtańszych wykonawców. Niestety, najtańszy niekoniecznie oznacza najlepszy. Zapewniam jednak, że będę egzekwował należne kary pieniężne.

W sprawie lotniska udało się dokonać czegoś, czego nie zdołano zrobić w poprzednich dwóch kadencjach. Pozyskaliśmy grunty, na których może już powstać lotnisko cywilne; trwają też zaawansowane rozmowy w celu pozyskania strategicznego inwestora.

W kwestii budowy linii kolejowej Radom – Warszawa nie byliśmy w stanie przyspieszyć prac. Po zmianie rządu w 2007 roku, termin realizacji inwestycji został przesunięty z 2012 na 2015 rok, na co nie mieliśmy niestety żadnego wpływu.

5. Bezpieczeństwo. Obiecałem zabiegać o poprawę bezpieczeństwa i rozbudowę monitoringu.

Obecnie mamy dwa razy więcej kamer monitorujących miasto w kolejnych dzielnicach, w tym także w miejscach wskazanych przez samych mieszkańców. Statystyki policyjne mówią o dużej poprawie bezpieczeństwa i mam nadzieję, że Państwa odczucie jest tożsame z tymi wskaźnikami.

6. Kultura i sport. W tej dziedzinie należało wykazać się dużą aktywnością. Pracę nad tym obszarem należało zacząć już od wzrostu znaczenia imprez kulturalnych, ich promocję aż po stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju sportu.

Dziś mamy bogaty repertuar teatru i pełną widownię na spektaklach, a także wspaniałe koncerty orkiestry kameralnej. Na „Kaziki’, „Uliczkę Tradycji”, „Radomskie Zaślubiny”, letnie koncerty „Spotkajmy się na Żeromskiego” przychodzą tłumy mieszkańców. Wiem, że polubiliście Państwo nową formułę obchodzenia świąt państwowych – inscenizacje historyczne i festyny. Nasze dzieci otrzymały 21 nowych boisk. Rozpoczęliśmy budowę stadionu lekkoatletycznego na ulicy Narutowicza, a na Ustroniu powstała kryta pływalnia. Pracujemy nad budową stadionu przy ulicy Struga. Wprowadziliśmy system stypendialny dla sportowców. Współpracujemy także z Polską Akademią Nauk, by na Piotrówce powstał skansen archeologiczny.

7. Służba zdrowia. To jeden z najbardziej newralgicznych i trudnych obszarów. Obiecałem dążyć do podniesienia jakości opieki zdrowotnej w Radomiu oraz zabiegać o budowę pawilonu ginekologiczno-położniczego i zakładu opieki paliatywnej, a także pomagać hospicjom i współdziałać przy budowie stacji Sanepidu.
Przez ostatnie cztery lata ponad trzykrotnie zwiększyliśmy nakłady na służbę zdrowia – z 22 milionów w poprzedniej kadencji do 76 milionów. Wyremontowaliśmy blok operacyjny i zakupiliśmy nowy sprzęt do szpitala.

Wywiązaliśmy się także z obietnicy rozbudowy zakładu opieki długoterminowej, a za kilka tygodni Radomianki będą już mogły korzystać z nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego. Przekazaliśmy teren pod budowę nowego Sanepidu, a między innymi dzięki naszej pomocy hospicjum im. Ojca Pio wybuduje nową siedzibę.

Wierzę też, że mają Państwo podstawy, aby pozytywnie ocenić moją wiarygodność. Niektórzy politycy po wyborach dość szybko zapominają, o czym mówili podczas kampanii. Jednak zawsze czułem się bardziej gospodarzem Radomia niż politykiem. Starałam się współpracować dla dobra miasta z ludźmi, którzy tak jak ja chcą coś zmienić na lepsze, niezależnie od ich poglądów czy barw politycznych. Udało się dużo osiągnąć, choć nadal jest jeszcze wiele do zrobienia.

Nasze miasto potrzebuje dobrej kontynuacji!

Z wyrazami szacunku
Andrzej Kosztowniak