Aktualności

Rada Powiatu Tarnowskiego apeluje do premiera RP

28.06.2011

Na dzisiejszej sesji rady powiatu tarnowskiego, dzięki inicjatywie naszego tj. klubu radnych PiS, cała rada ponad podziałami politycznymi, przyjęła następującą uchwałę/apel do Premiera Donalda Tuska jak i ministra rolnictwa Marka Sawickiego z koalicyjnego PSL. Zrobiliśmy to idąc śladami innych samorządów w naszym kraju w imieniu naszego w dużej mierze rolniczego powiatu a w odpowiedzi na list Prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

 
Treść naszej uchwały:
 
Rada Powiatu Tarnowskiego zwraca się do Premiera RP Pana Donalda Tuska i Ministra Rolnictwa Pana Marka Sawickiego aby podczas polskiej prezydencji jako priorytet uznać zrównanie dopłat dla  tzw. starej i nowej Unii Europejskiej oraz zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe.
 
Uzasadnienie:

W II połowie 2011 roku Polska sprawować będzie prezydencję w UE. W tym okresie zapadać będą kluczowe decyzje w sprawie przeszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz dopłat bezpośrednich dla rolników. Polscy rolnicy dotychczas otrzymują dopłaty w znacznie niższej wysokości niż rolnicy w większości krajów tzw. starej Unii. Przy nierównych dopłatach i rosnących kosztach produkcji polscy rolnicy nie będą w stanie sprostać konkurencji, co będzie miało negatywny wpływ na rozwój polskiego rolnictwa. W tej sytuacji Rada Powiatu Tarnowskiego, rozumiejąc problemy wsi i rolników, apeluje do rządu RP o uznanie rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.    

W uzasadnieniu szef naszego klubu ponadto argumentował:

„Stanowisko Parlamentu Europejskiego odnośnie wyrównania dopłat bezpośrednich w UE nie jest dla Polski korzystne. Średnia dopłata do ziemi w UE wynosi 297 euro na hektar czyli o 100 euro więcej niż w Polsce. Raport Alberta Dessa, przyjęty przez komisję ds. rolnictwa PE, przewiduje utrzymanie a nawet pogłębienie tych dysproporcji.

(…) Co gorsze, raport jest za tym, by zrezygnować z płatności przyznawanej w zależności od powierzchni gruntów. Zamiast tego miałaby obowiązywać płatność na gospodarstwo.

(…) Jak Powiedział Eurodeputowany Janusz Wojciechowski, szanse na zrównanie na zrównanie dopłat bezpośrednich tak naprawdę zostały przekreślone w marcu, gdy rada Europejska złożona z ministrów rolnictwa UE, zgodziła się na odejście od koncepcji „Flat rate”, czyli jednej równej stawki dla wszystkich. Polska zgodziła się na rezygnacje z Flat rate ale nie zrobiły tego państwa nadbałtyckie.

(…) Reforma wspólnej polityki rolnej ma być przedstawiona w październiku. UE przeznacza na rolnictwo rocznie 55 mld euro z czego Polska dostaje 4 mld. Raport Desa jest za utrzymaniem budżetu co najmniej na tym samym poziomie.
 
Jest zatem o co się bić …

Tomasz Stelmach