Aktualności

Komunikat ws uchwały syt. finansowej samorządów

24.05.2012
PO i PSL na posiedzeniu komisji samorządu terytorialnego odrzuciły projekt uchwały przygotowanej przez PiS w sprawie wezwania rządu RP do aktywnego działania na rzecz poprawy sytuacji finansowej samorządu.

Uchwała miała wezwać rząd, aby poprawił sytuację finansową samorządów terytorialnych. W ocenie PiS od pięciu lat trwa proces, który ma na celu przekazywanie zadań samorządom, ale bez pokrycia finansowego. Dodatkowo nie są rekompensowane ubytki w dochodach własnych jednostek samorządu. Tym samym samorządowcy nie mają pieniędzy na realizowanie ważnych zadań. PiS już w czerwcu 2011 r. zwołał komisję poświęconą problemom finansowym samorządów, które muszą co roku dopłacać 10 mld zł do przekazanych zadań.

Można powiedzieć, że Platforma Obywatelska likwiduje samorządność w Polsce. Samorządy stały bowiem zakładnikiem spełniania obietnic wyborczych i poprzez to dochodzi do stałego ograniczania możliwości ich działań.

Dodatkowo KP PiS powołał specjalny zespół oświatowo – samorządowy, który ma zająć się analizą propozycji zmian złożonych przez samorządy do ustaw oświatowych. Chcemy pracować nad tymi propozycjami z samorządowcami i przedstawicielami nauczycieli. W toku prac komisji stało się jasne, ze największe kontrowersje budzi kwestia subwencji oświatowej i sposobu finansowania edukacji.

Szczegółowych informacji udziela:
Posłanka PiS Izabela Kloc, Wiceprzewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej,  tel. 605 446 580

Posłanka PiS Marzena Machałek, Przewodnicząca Podkomisji stałej ds. finansów samorządowych, tel. 601 721 047

Materiały do pobrania

Uchwała-syt. finansowa samorządów