Aktualności

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o sieci szpitali

26.06.2007 • źródło: PAP

Według resortu zdrowia, w Polsce konieczne jest utworzenie nowej sieci szpitali, ponieważ obecna jest zdezaktualizowana i niedostosowana do potrzeb społeczeństwa. Ustawa o sieci szpitali - jak przewiduje resort - ma przynieść duże oszczędności, bo doprowadzi do poprawienia efektywności systemu. We wtorek projektem ustawy zajmie się rząd.

Ustawa ma zacząć obowiązywać od stycznia 2008 roku. Pierwsze wnioski o włączenie szpitali do sieci mają być zgłoszone do 31 maja 2008 roku, a sieć szpitali powinna zacząć funkcjonować od 2010 roku.

Jak podkreśla resort zdrowia, ustawa jest podyktowana analizami sytuacji demograficznej w Polsce, z których wynika, że wzrasta zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne w zakresie onkologii, kardiologii, geriatrii, urologii i rehabilitacji, a maleje w specjalnościach ginekologiczno-położniczych i pediatrycznych.

Stąd konieczność zmiany istniejącej sieci szpitali, która była tworzona w latach 50-tych i odpowiadała ówczesnym potrzebom zdrowotnym społeczeństwa. Nowa sieć przyniesie prawdopodobnie upadek niektórych placówek.

Projekt ustawy o sieci szpitali zakłada m. in. że regionalne rady do spraw szpitali będą opiniowały dla ministra wnioski dyrektorów poszczególnych placówek o włączenie ich do sieci. Przy podejmowaniu decyzji minister będzie musiał też uwzględnić stanowisko krajowej rady ds. szpitali.

Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z kolei los tych, które znajdą się poza siecią, będzie zależał od ich organów prowadzących, czyli samorządów - wojewódzkiego i powiatowych. Według wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, w efekcie powstania sieci około 10 proc. szpitali zostanie zlikwidowanych, przekształconych lub sprywatyzowanych.

Projekt mówi też, że regionalne rady ds. szpitali będą działały przy wojewodzie. To właśnie wojewoda będzie powoływał i odwoływał ich członków na 5-letnie kadencje.

Zgodnie z projektem, w składzie rad powinni znaleźć się przedstawiciele ministerstw: zdrowia, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, a także: wojewody, marszałka, organizacji zrzeszających podmioty tworzące zakłady opieki zdrowotnej, a także przedstawiciel dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt określa wymagania, które muszą spełniać członkowie rad.

Ustawa pozwoli na stymulowanie procesu łączenia mniejszych, kilkudziesięciołóżkowych szpitali o znaczeniu lokalnym, a w określonych przypadkach - na zmiany profilu ich działalności. Według resortu zdrowia, racjonalna konsolidacja i przekształcenie infrastruktury będzie sprzyjało poprawie efektywności zarządzania szpitalami, racjonalizacji kosztów związanych z ich funkcjonowaniem, a w rezultacie pozytywnie wpłynie na poprawę ich sytuacji ekonomicznej.