Wywiady i opinie

Wystąpienie Burmistrz Miasta Piławy Górnej na Konwencji Samorządowej PiS

Jestem Burmistrzem Piławy Górnej położonej w powiecie dzierżoniowskim w województwie dolnośląskim. Nazywam się Zuzanna Bielawska. Jestem absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiowałam tam na politologii w zakresie polityki administracyjnej i służb publicznych. Do partii Prawo i Sprawiedliwość wstąpiłam w lipcu 2006 roku. Nigdy wcześniej nie należałam do żadnej partii politycznej. Dla mnie i mojego męża największymi wartościami są Bóg, honor, ojczyzna i rodzina. Te wartości oraz świadomość, że nie można stać z boku spowodowały, że jestem w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. W poprzedniej kadencji funkcję Burmistrza Miasta sprawował człowiek, który był funkcjonariuszem Służb Bezpieczeństwa. Udało mi się przekonać społeczeństwo do siebie i mojej wizji kierowania miastem. Było to bardzo trudnym zadaniem. II turę wyborów wygrałam różnicą 20 głosów. Świadczy to o tym, że ludzie oczekiwali zmian w sposobie zarządzania, a jednocześnie pokazuje, że nadal bardzo mocną pozycję ma tam środowisko o poglądach lewicowych. Przy II turze dostałam mocne wsparcie merytoryczne i finansowe od działaczy powiatowych i okręgowych Prawa i Sprawiedliwości.

Lokalna społeczność Piławy Górnej ma też wsparcie naszych parlamentarzystów. Od maja bieżącego roku działa u nas w naszym mieście Biuro Poselsko-Senatorskie PiS posłów: Romana Giovanni, Ryszarda Wawryniewicza, Waldemara Wiązowskiego oraz senatora Mieczysława Szyszki. Na początku członkiem PiS-u w Piławie Górnej była zaledwie jedna osoba. Dzisiaj jest nas sześcioro. Wygrana w wyborach dała mi dużą wiarę w siebie i otworzyła możliwość realizacji mojej wizji kierowania gminą Piława Górna, liczącą prawie 7000 mieszkańców. Uważam, że jedyną polityką, jaką można realizować w ramach społeczności lokalnej jest działanie na rzecz i dla dobra jej mieszkańców. W naszej gminie mamy zarejestrowanych 392 podmiotów gospodarczych, w tym 120 zakładów kamieniarskich. Branża kamieniarska jest najsilniejsza nie tylko w przerobie kamienia, rozwija się też jego wydobycie. Obok kopalni „Sjenit”, która wydobywa i przerabia kopalinę z naszego złoża „Kośmin”, powstaje Spółka Dolnośląskie Surowce Skalne, która będzie eksploatować złoża migmatytu i amfibolitu. Jako Burmistrz na początku kadencji podjęłam kroki w kierunku zmiany struktur organizacyjnych urzędu. W kwietniu bieżącego roku rozpoczęliśmy procedury wdrażania certyfikatu systemu jakości ISO 9000. Z samorządem powiatowym udało nam się podpisać porozumienie o wspólnym wykonaniu i finansowaniu chodników na terenie miasta. Jesteśmy w trakcie realizacji tego zadania. Gmina Piława Górna współpracuje z przedstawicielami administracji rządowej w terenie, m.in. z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Współpraca opiera się na szeroko rozumianej konsultacji merytorycznej w zakresie spraw bieżących i innych wynikających z kompetencji organu. Współpraca z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego (MRR) dotyczy przede wszystkim konsultacji przy działaniach związanych z aplikowaniem o środki pomocowe dostępne na poziomie kraju i regionu. Gmina w kwietniu br. złożyła wniosek aplikacyjny na dofinansowanie budowy odcinka kanalizacji miejskiej do EOG – Mechanizmu Norweskiego, który to program wdrażany jest centralnie. Konsultacje trwały m.in. z Ministerstwem Środowiska i Narodowym Funduszem Ochrony i Gospodarki Wodnej. Wspólnie z przedstawicielami 20 samorządów dolnośląskich na czele z zarządem województwa podpisaliśmy list intencyjny w sprawie reaktywowania nieczynnych regionalnych linii kolejowych. Nie tylko wielkie inwestycje zmieniają oblicze miasta. Ważne są również drobne, niemalże bieżące działania, które mają wpływ na estetykę i wizerunek miasta np. nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów , pielęgnacja placów i parków.

Pracy jest bardzo dużo. Jestem przekonana, że nasze i moje działania pokażą społeczeństwu, że prawość i działanie dla dobra wspólnego jest jedynym kierunkiem, by nasze małe ojczyzny rozwijały się, dawały poczucie bezpieczeństwa, stabilności i godnego życia.