Wywiady i opinie

Wystąpienie członka Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich na Konwencji Samorządowej PiS

Nazywam się Józef Jodłowski, mam 52 lata. Od kilkudziesięciu lat prowadzę działalność społeczną w różnych organizacjach. W samorządach działam od ponad 20 lat. Od 2005 roku sprawuję funkcję Starosta Powiatu Rzeszowskiego. Jest to największy powiat w województwie podkarpackim oraz jeden z większych w kraju. Liczy on około 170 tys. mieszkańców i obejmuje 14 gmin o łącznej powierzchni 1206 km2. Powiat Rzeszowski od jego utworzenia tj. od 1999 r. jest zarządzany i prowadzony przez ugrupowania prawicowe otwarte na konstruktywną współpracę z wszelkimi ugrupowaniami, jednostkami które były i są zainteresowane rozwojem powiatu, regionu, kraju, polepszaniem bytu jego mieszkańców poprzez inwestycje, rozwój infrastruktury, zmianę przepisów, ustaw przy sprawiedliwym podziale środków budżetu państwa, dotacji Unii Europejskiej, aby zrównoważyć rozwój naszego kraju, mając na uwadze likwidację określeń „Polska B”, „Polska C”, a również regionów określonych jako skanseny.

Do jesieni 2005 roku tj. do wyborów parlamentarnych Powiat Rzeszowski był prowadzony przez Starostę Pana Stanisława Ożoga, obecnego posła RP, wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów. Należy podkreślić, iż był to okres bardzo korzystny, okres rozwoju powiatu. Zrealizowano wiele inwestycji m.in. ekologicznych, drogowych, w służbie zdrowia celem poprawienia standardu życia, nauki i pracy mieszkańców.

Wybory prezydenckie oraz parlamentarne w 2005 r. były dużym sukcesem dla Podkarpacia oraz Powiatu Rzeszowskiego gdyż głosy wyborców naszego regionu zadecydowały o tym, że wybrany prezydent RP, parlament, rząd reprezentowane są przez ludzi, dla których rzeczywisty rozwój kraju, dobro jego obywateli są podstawowymi celami ich działań. Wybory samorządowe w 2006 roku były kontynuacją poparcia dla rozpoczętych zmian i reform. Podkarpacki Sejmik Wojewódzki jest prowadzony przez radnych PiS oraz koalicjantów. Powiat Rzeszowski nadal jest prowadzony przez ugrupowania prawicowe na czele z klubem PiS.

W nowo wybranych samorządach gminnych jest duża reprezentacja ugrupowań prawicowych, członków PiS oraz działaczy popierających to ugrupowanie.

Dziś istnieje duże oczekiwanie na przeprowadzenie szybkich zmian przepisów i ustaw celem uproszczenia działań i umożliwienia realizacji nowych zadań. Biurokracja występuje we wszystkich cywilizowanych krajach, chodzi o to, aby była ona czytelna i do przebrnięcia w oznaczonym terminie.

Wraz ze zmianą władzy następuje poprawa współpracy z administracją rządową, ale należałoby ją próbować ująć w stałe harmonogramy celem konsolidacji wszystkich instytucji, wymiany wiedzy, podejmowania szybkich decyzji, aby wykorzystać bez opóźnień środki i szybko reagować na występujące zagrożenia i trudności w realizacji planów.

Istnieje bardzo pilna potrzeba współpracy pomiędzy samorządami celem wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim identyfikowania wspólnych celów i wspólnych problemów.

Współpraca musi dotyczyć także środków unijnych, aby były one wykorzystane racjonalnie i korzystnie dla regionu, a nie tylko dla małych sukcesów lokalnych.